İşe alma ve yerleştirme süreci

İşe alma ve yerleştirme süreci, işgücü planlaması sonucunda insan kaynakları ihtiyaçlarının belirlenmesi ile başlar. Açık pozisyonlarımıza aşağıdaki kaynaklar aracılığıyla ulaşılır.

İşe alma ve yerleştirme süreci, işgücü planlaması sonucunda insan kaynakları ihtiyaçlarının belirlenmesi ile başlar. Açık pozisyonlarımıza aşağıdaki kaynaklar aracılığıyla ulaşılır.

Kariyer.net secretcv.com yenibiris.com Sosyal medya (linkedin, facebook,twitter)

Açık pozisyonlarımıza gelen tüm başvurular The Web Pro veritabanına kaydedilir. İşgücü planlaması doğrultusunda açılan pozisyonlar için veritabanımızdan araştırma yapılarak gerekli temel kriterleri karşılayan adaylar belirlenir ve işe alım süreci başlar.

Görüşmeler İnsan Kaynakları Departmanı tarafından organize edilir. Farklı departman ve pozisyonlar için görüşme süreci farklı ilerleyebilse de adaylarla İnsan Kaynakları Uzmanları’nın ve ilgili departmanların yöneticilerinin katıldığı en az iki görüşme yapılır.

Bu süreçte tüm adaylarımız kişilerarası ilişkiler kurma ve geliştirme, insiyatif alma, iletişime açık olma, kendini geliştirme, müşteri ve kalite odaklı olma yetkinlikleri ile değerlendirilir. Yöneticilerde aradığımız özellikler arasında ise takım ruhunu oluşturabilme, çalışanların gelişim ihtiyaçlarını tespit ederek, performans standartlarını belirleyip izleyerek onların bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik koçluk ve mentorluk becerileri gelir. Bu yetkinliklerle birlikte en önemli kriterlerimizden biri değerlerimize ve kurum kültürümüze uygunluktur. Yetkinliklerin yanı sıra yabancı dil bilgisi, teknik sınav, proje ve portfolyo değerlendirmesi yapılır.

Görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda olumlu bulunan adaylarla ilgili referans kontrolleri yapılır. Hakkında olumlu referans alınan adaylar için İnsan Kaynakları tarafından iş teklifi hazırlanır ve yazılı olarak sunulur. Görüşmeler sonucunda mevcut pozisyon için değerlendirilemeyen adaylara mail yoluyla İnsan Kaynakları tarafından bilgilendirme yapılır ve başvuruları başka pozisyonlarda değerlendirilmek üzere veritabanında saklanır.

The Web Pro Staj Programı İstekli, heyecanlı, hızlı, sonuç odaklı ve yaratıcı gençleri The Web Pro ailesine bekliyoruz.

Çünkü;

Gençlerin iş hayatına bir adım önde başlamalarını sağlamak, İşi, yaparken öğrenmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, Gençlerin profesyonel hayat, iş alanları ve pozisyonlarla ilgili farkındalıklarını artırmak istiyoruz.

Bunun için şartlarımız;

Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik, Bilişim Yönetim Sistemleri gibi bölümlerin ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’nin 3. ve 4. sınıflarında öğrenim görmek İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak Tercihen staj veya yarı zamanlı çalışma deneyimine sahip olmak Değerlendirme aşamalarımız;

İnsan Kaynakları tarafından yapılan kısa telefon mülakatının yapılması Departmana bağlı olarak adaylara proje gönderilmesi ve proje çıktısının değerlendirilmesi Olumlu bulunan adaylarla yetkinlik bazlı mülakatın gerçekleştirilmesi

Programın kapsamı;

Staj süresi minimum 2 aydır. Staj için belirli bir dönem bulunmakta ve her dönemde stajyer alımı yapılamamaktadır. Stajyerlerimiz staj süresince bağlı bulunduğu departmanın sorumlusu tarafından verilen işlerde ve projelerde yer alarak işi yaparken öğreniyor, kendilerini geliştirme fırsatı yakalıyorlar. Staj sonrasında ihtiyaca ve performans değerleme sonucuna göre yarı zamanlı veya tam zamanlı oluşabilecek pozisyonlarda değerlendirilme olanağı bulabiliyorlar.

Ücretlendirme ve Yan Haklar Yüksek performansı ödüllendiren, adil ve rekabetçi bir sistemi sürekli kılmayı amaçlayan ücretlendirme politikamız, çalışanlarımızın yetkinliklerini, görev ve sorumluluklarını, eğitim ve iş deneyimlerini esas alır.

Ücretlendirme politikamız, piyasadaki ödeme sistemleri ve seviyeleri dikkate alınarak ve çalışanlarımızın performansı, sorumluluk dereceleri ve ortaya çıkarılan sonuçlar incelenerek şekillenir.

Esnek çalışma saatleri Özel sağlık sigortası Yemek kartı Avans ve kredi imkanları 1 yıl dolmadan kullanılabilen 15 iş günü yıllık izin Pozisyona bağlı olarak GSM hattı ve telefon Pozisyona bağlı olarak prim İşe alım sürecine katkıda bulunan çalışanlarımız için hediyeler Evlenen ve çocuğu olan çalışanlarımız için hediyeler Eğitim veren arkadaşlarımıza hediyeler

Satış ekibimize ulaşın!

The Web Pro; Tasarım, işlevsellik ve doğru pazarlama yöntemleri ile sizi hedeflerinize yakınlaştırır.

HERŞEY BİR FİKİRLE BAŞLAR...

“Awwwards”, “Favourite Website Awards, FWA”, “CSS Design Awards” gibi çeşitli uluslararası tasarım ve pazarlama ödüllerine sahip olan The Web Pro, farklı sektörlerdeki birçok büyük firma ve markalara uzun soluklu projeler geliştirmektedir.

“Yenilikçi ve hedefe yönelik çalışmalarla aynı hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Başarılarımıza daha çok başarı eklemek için her gün daha da yenileniyor ve gelişiyoruz.”

Fields marked with an * are required